Idea obchodów Dnia Ziemi, jako formy reakcji ludzi na degradację środowiska przyrodniczego, powstała w USA przed 39 laty (22 kwietnia 1970 r.). Z początkowo niewielkiego festynu dość szybko przeistoczył się w ogólnoświatowe święto, którego głównym celem stało się wskazanie najważniejszych „problemów” naszej Planety. W Polsce w tym roku Dzień Ziemi obchodzono po raz dwudziesty. W ramach tych obchodów tradycyjnie przeprowadzono szereg seminariów i sesji popularnonaukowych, wystaw, konkursów oraz konferencji prasowych.
Jednak najważniejszym punktem tych obchodów był centralny Festyn Rodzinny w Warszawie w dniu 26 kwietnia, na Polu Mokotowskim. Hasłem przewodnim tegorocznego Festynu było „Z energią chrońmy klimat”. Tradycyjnie już na tym wielkim festynie bogato reprezentowana była problematyka leśna.
Bardzo atrakcyjnie na swoim stoisku zaprezentowały się Lasy Państwowe. Licznie odwiedzający leśne stoisko mogli zapoznać się z historią LP i dniem dzisiejszym tej organizacji, zasadami leśnictwa wielofunkcyjnego a także sprawami edukacji prowadzonej przez leśników.
Dzieje polskiego leśnictwa przygotował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Dwóch leśników ubranych w historyczne mundury – jeden z czasów Królestwa Polskiego, drugi z okresu międzywojennego, byli wręcz oblegani przez dzieci i dorosłych – każdy chciał się uwiecznić z nimi na zdjęciu. Wcale nie mniejszym powodzeniem cieszył się ogromny zielony namiot LP, w którym goście mogli obejrzeć makietę pomnika pierwszego dyrektora LP Adama Loreta...