13 sierpnia 2010 r. protest Greenpeace`u przeciw nadmiernej eksploatacji zasobów przyrody Puszczy Białowieskiej zakończył się podpisaniem porozumienia z resortem w sprawie ochrony Puszczy i wydaniem wspólnego oświadczenia. Minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski jednoznacznie określił, że ochrona tej niezwykłej w skali Europy Puszczy to wspólny cel zarówno ministerstwa, jak i organizacji pozarządowych. A swe stanowisko przedstawił następująco: Rozmawialiśmy o kompleksowej wizji ochrony Puszczy i tu mamy 100 proc. porozumienia. Jako minister środowiska biorę też pod uwagę rozwiązania, które mają wpływ na całościowy dobrostan przyrody w Polsce – moją rolą jest dbanie o rozwiązania systemowe. Ale dziś uzgodniliśmy konkretne kwestie.
Porozumienie dotyczy ograniczenia pozyskania drewna w okresie lęgowym ptaków. Jeszcze w tym roku wprowadzony będzie całkowity zakaz do zakończenia jego trwania, czyli do końca sierpnia. W ciągu miesiąca Ministerstwo zweryfikuje plan pozyskania drewna na rok 2010 tak, by ominąć najbardziej cenne przyrodniczo obszary. Jednocześnie resort środowiska zadeklarował systematyczne zmniejszanie limitów pozyskania w przyszłych latach, uwzględniając potrzeby lokalne.
Warto przyjrzeć się faktom w głównej kwestii sporu, toczącego się już od dawna, wokół poszerzenia obszaru ochrony Puszczy Białowieskiej.
Puszcza Białowieska to kompleks leśny o powierzchni ok. 220 tys. ha, z czego w naszym kraju jest to powierzchnia 62,5 tys. ha. Obszarem Puszczy Białowieskiej w naszych granicach zarządzają – obok Białowieskiego Parku Narodowego, którego powierzchnia wynosi 10,5 tys. ha, trzy nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka, tworzące Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska” o powierzchni ok. 52 tys. ha.